İş yerimiz kapalı, peki orada her şey yolunda mı?

Hayatımıza birdenbire giren ve epey hızla yayılan COVID-19 salgını sebebiyle iş yerlerimizi apar topar kapattık. Uzunca bir süredir de evlerimizdeyiz. Hatta pek çoğumuz çalışma koltuğumuzu özlemle yad eder haldeyiz. Bir önceki yazımızda “iş yerleri nasıl kapatılır / kapatılmalıydı?” sorusu temelinde faydalı olabileceğine inandığımız bir içerik oluşturmuştuk. Belki bu yazının henüz başındayken ona da bir göz atarak başlamanız daha yararlı olabilir: “link”
Peki iş yerlerimizi doğru şekilde kapatmış olmak, kapılarını tekrar kullanıcılarına açana kadar onu unutmak için yeterli mi? Kapalı iken neler yapabiliriz ya da yapmalıyız? Emin olun, hayatlarımızdan pandemiye kaptırdığımız bu süre, iş dünyası için yalnızca kayıplar yığını değil.


Bir iş yeri nasıl kapalı tutulur?

Her ne kadar alınabilecek birçok önlemi alarak iş yerinizi kapattıysanız da bazı sistemler veya cihazlar, hatta mobilyalar ve ürünler ara kontrollere ihtiyaç duyar. Bu kontroller için mümkünse her 10 günde bir iş yerlerinin ziyaret edilmesinde fayda var. Sosyal mesafe kurallarına uyarak ve kişisel korunma önlemlerini alarak yapacağınız yarım saatlik bir ziyaret, her şeyin yolunda olduğuna emin olmanız için yeterli olacaktır. Ancak bu ziyaretlerin de bilinçli ve amaca uygun olarak yapılması gerek. Tabii ki gitmişken koltuğunuzla hasret giderecek, kahve makinasının performansının hala yerinde olduğundan da emin olacaksınız ama yapılacaklar bunlarla sınırlı değil. Bu ziyaretleri yapacak kişinin de profesyonel bir kontrol listesine sahip olması şart. Bu yüzden işe yine bir kontrol listesi oluşturarak başlamalısınız.


Neleri kontrol etmeliyim?
İş yeriniz günlerdir kapalı ve havasız şekilde sizi bekliyor. Özellikle içerideki havanın değişmemesi, bir süre sonra toz ve rutubetle ağırlaşmasına neden olacaktır. Ofis içindeki kış bahçeniz, yetişkin bitkileriniz de pek fazla gün ışığı göremedikleri bu dönemde fotosentezden çok solunum yaptılar karbondioksit oranını biraz daha arttırdılar. Peki neleri kontrol etmelisiniz? Aşağıdaki maddelerden ve daha önce oluşturduğunuz kapanış uygulama listenizden yararlanarak kendi kontrol listenizi oluşturabilirsiniz:

 • İş yerinize girmeden önce giriş kapısını, kepengi ve iş yerinin tüm cephelerini kontrol ederek zorla girme teşebbüsü olup olmadığına bir göz gezdirin. Muhtemelen alarm sisteminiz ve hareket sensörleriniz devrede ancak aksi bir durum gözünüze çarparsa içeri girmeden güvenlik güçlerini çağırarak, olası hırsızlık durumunda resmi prosedürü doğru şekilde başlatmış olacaksınız. Hem belki sürekli misafiriniz olan sokak hayvanı dostunuz da oralarda bir yerlerdedir.
 • İş yerinizde doğal gazlı veya likit gazlı bir sistem kullanıyorsanız gaz kaçağına karşı temkinli olun. Işığı açmadan önce gaz sensörünün alarm halinde olmadığından ve koku olmadığından emin olun. Aksi bir durum tespit ederseniz kapıyı açık bırakarak çevrenizdekileri uyarın ve ilgili birimlere haber verin.
 • İçeri girdiniz, ilk iş olarak alarm ve yangın algılama panellerinizi kontrol edin. Panellerde herhangi bir uyarı olmadığından ve hala çalışır durumda olduklarından emin olun.
 • Elektrik panonuzu kontrol edin. Açık durumda bıraktığınız bir sigortanın atık durumda olduğunu fark ederseniz kesinlikle sigortayı kaldırmayın. Sigortalar koruyucu elemanlardır ve arıza yapmadıkça sebepsiz yere atmazlar. Olası bir yüksek akım, ısınma veya kontak hali sigortanızın atmasına sebep olmuş olabilir. Maalesef kemirgenler de zaman zaman elektrik kablolarını menülerine ekleyebiliyor. Yeniden açmadan önce bir teknik uzmana kontrol ettirin.
 • Kesintisiz güç kaynağı (UPS) cihazınızın ekranını kontrol edin. Kısa bir süre cihazınızı dinleyin, herhangi bir sorun olması durumunda cihaz uyarı sesi verir durumdadır.
 • Vakit kaybetmeden yapılacak bir başka iş de mahali havalandırmak. Hava dönüşümünü sağlamak için mümkünse önceliği taze havaya verin. Pencereleri ve kapıyı açın. İş yeriniz AVM, plaza gibi merkezi havalandırma sistemine sahip bir tesis içindeyse ve taze havaya doğrudan erişimi yoksa kapıları açmanız yeterli.
 • İklimlendirme cihazları yani klimalar genellikle ortamdan veya tavan arasından emiş yaptıkları havayı geri üfler, dolayısıyla taze hava katkısı yoktur. Ayrıca kapalı kaldıkları sürede bir miktar daha tozlandılar belki de nemden dolayı filtrelerindeki bakteri seviyesi arttı. Kontrollerini yaptırmadan cihazlarınızı çalıştırmayın.
 • Perdeleri açın ve içeri gün ışığı girmesini sağlayın. Sıcaktan etkilenmemeleri için cam cephelerden uzaklaştırdığınız saksılarınızı bir süreliğine de olsa gün ışığına ulaştırın. İş yerinizi terk etmeden önce bu işlemlerin tersini yapmayı unutmayın.
 • Bitkilerinizi sulayın, imkanınız varsa toprağını havalandırın.
 • Kahve makinasını da kontrol etmek için kendinize güzel bir kahve demleyebilirsiniz. O sırada su giderlerinizin kurumaya bağlı olarak kötü kokuya sebep olmasını engellemek için giderlerinize 2-3 litre kadar su dökün. Kahvenin demlenmesini beklemek için ideal bir etkinlik.
 • İş yerindeki tüm alanları gezerek kemirgen veya haşere belirtilerini araştırın. Tavanda veya ıslak hacimlerde su akıntısı ile ilgili bir belirti olmadığından emin olun. Herhangi olağandışı bir durum tespit ederseniz profesyonellerden destek alın.
 • Depoda stoklu durumda bıraktığınız ürünlerinizi kontrol edin, mümkünse havalanmasını sağlayın.
 • Çalışır durumda bıraktığınız soğuk dolap, buzdolabı veya soğuk oda gibi cihaz veya sistemleriniz varsa uygun şekilde çalıştıklarını ve derecelerini kontrol edin.

İş yerimin kapalı olması nasıl fırsata dönüşebilir?
Çoğu iş yerinde hatta evlerimizde sürekli ertelediğimiz kapsamlı tadilatlar vardır. Özellikle işleyişi etkileyecek, iş gücünden kayıp yaratacak tadilatlar, renovasyonlar sürekli ertelenir. Çünkü söz konusu iş yeri ise, işin durmaması önceliklidir ve zorunlu olmayan, hatta kabul edilebilir oranda kayıp yaratan sorunlar bile ertelenebilir. Ofislerimizde yapacağımız tadilatları hafta sonlarına, mağazalarımızdaki renovasyonları da gecelere sığdırmaya çalışırız. Konu ne olursa olsun her sabah saat 10.00’da mağazayı müşterilere açmak isteriz. Perakende sektöründe işveren, yüklenici veya çalışan herkes bilir ki altın kural mağazanın kapanmaması, satışın durmamasıdır!

İşte iş yerlerinin kapalı kalması bu ertelenen projeleri hayata geçirmek için harika bir fırsat! Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok zincir veya butik perakendeci bu süreci yenilenmek için değerlendiriyor. Restoranlar, mağazalar, spor salonları, eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri iş rutininde fırsat bulamadığı pek çok iyileştirmeyi bu zorunlu arada hayata geçirdi.

 • Mağazanızda veya ofisinizde 3-5 gün elektrik kesintisine sebep olabilecek kapsamlı bir tesisat iyileştirmesi,
 • İşi durduracağı için bir türlü değiştiremediğiniz sistemlerin değiştirilmesi,
 • Ofisinizde IT altyapınızın modernize edilmesi,
 • Reyon dönüşümlerinin ve yeniden yerleşimlerin yapılması,
 • Zemin – döşeme değişimleri,
 • Sıhhı tesisat altyapısında yapılacak iyileştirmeler,

gibi “bunu yapmak için birkaç gün kapatmamız lazım” dediğiniz ne varsa yapmak için şimdi yeterli zaman var. Tüm bunların yanında COVID-19 ile hayatımıza giren “sosyal mesafe” kavramı hayatımızda bir süre yer edinecek gibi. Bu da iş yerlerimizin “sosyal mesafe” ve salgın kurallarına göre yeniden düzenlenmesi anlamına geliyor. Halihazırda işletmeler yeterince kapalı kaldı. Yavaş yavaş normale dönme sinyalleri aldığımız şu günlerde bu düzenlemeleri de açılış sonrasında bırakmamak, fırsatı kaçırmamak gerek.


Evet, COVID-19 pandemisi pek çok şeyi yeniden sorgulamamızı sağladı, belki bir kısmını da geri dönüşü olmamak üzere değiştirecek. Ama hayat ve dolayısıyla iş devam ediyor, devam edecek. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirenler de yeniden start verildiğinde 2-3 adım önde başlayacak. Alfred de Musset’in dediği gibi, “Bütün zorlukların ortasında, fırsatlar yatar.”